knighTeen87's Inn

Place of my own game translations, hacks, works, soundtrack uploads, etc...

WORLD SOCCER WINNING ELEVEN (GBA) - English Translation

ENGLISH: There were no complete English patches for Winning Eleven World Soccer on GBA. But, thanks to separate projects of shingyau, Thielong, K’dsh7 (Player names) and Odin_Knight (Menu translations), I combined these partial translation patches into a complete one. That is how this complete translation was born. Nearly everything is in English, except some little words. Here is the only full English patch for Winning Eleven on GBA. Click here to download.

TÜRKÇE: Aslında ben pek bir şey yaptım sayılmaz. İnternet üzerinde niyeyse birbirinden bağımsız yarım yamalak çeviri yamaları vardı ve hiç biri oyunu tam olarak çevirmediği gibi aslında birbirlerini de tam olarak tamamlıyorlardı. Ben de shingyau, Thielong, K’dsh7 (oyuncu isimleri) ve Odin_Knight'ın (menü çevirileri) yamalarını bir araya getirdim, böylece full çeviri yaması ortaya çıkmış oldu. Beyin bedava! Bir kaç ufak kelime hariç tabi! Buradan deneyebilirsiniz.

 

CAPTAIN TSUBASA (NES) - English Translation

ENGLISH: This is an unofficial, independent addendum patch for the Captain Tsubasa 1.0 translation done by lestat in 1998. This project started from where Lestat left off and translates additional parts of the game. All players and team names, match intros, special move names etc. are now in English. Some names were shortened due to small text spaces. Demos and commentary are still untranslated. Totally playable. Click here to download and have fun!

TÜRKÇE: Bu kadar güzel bir oyun neden uzun zamandır İngilizceye çevirilmedi bilmem. O yüzden yeteneklerim sınırlı olsa da bu işe ben bir el atayım dedim. Lestat nickli şahısın 1998'de yatığı ilk yama sadece 3-5 ufak menüyü çeviriyordu. Ben de kaldığı yerden devam edip oyuncu ve takım isimleri, menüler, özel hareketleri falan çevirdim. Ama maç anlatımı ve demolara dokunamadım. Bir de oyuncu isimlerini kısaltmak, daha doğrusu ilk harflerini kullanmak zorunda kaldım. Gene de en azından hangi oyuncuyu kontrol edip, hangi takıma karşı, hangi özel hareketlerle oynadığınızı seçebildiğiniz oldukça hoş bir çalışma oldu bence. Kesinlikle denemeye değer. Buradan indirebilirsiniz.